5 висновків з матчу Вольфсбург – Шахтар

“Шахтар” провів успішний виїзний матч проти “Вольфсбурга” в Лізі Європи. Але не все в ньому було так гладко і так приємно. “Террикон” аналізує підсумки цього поєдинку, виділяючи в них як позитив, так і негатив …
5 висновків з матчу Вольфсбург - Шахтар

Луїш Каштру не помилився з планом на гру

“Вольфсбург” – не “Бенфіка”. Ця глибока думка, безумовно, була зрозуміла головному тренеру “Шахтаря”. І план на гру з “вовками” був потрібний особливий – з урахуванням їх даних і їх умінь. Луїш Каштру вдався до схеми, яка формально виглядала як 4-1-4-1, але на ділі постійно модифікувалася в 4-2-3-1 через відходи Алана Патріка в глибину. Цим посилювалася компактність побудов. Це дозволило, зокрема, ефективно “запускати” по флангу крайніх захисників, в той час, як вінгери Тайсон і Тете більше зміщувалися до центру і менше оперували на краях.

Таким чином, Каштру вдалося знайти “золоту середину” між щільністю рядів, що не давало суперникові розвернутися, і пошуком вільних зон попереду, що просто розривало німецьку оборону. Рішення виявилося правильним і переможним. Хоча, треба визнати, що в хвилини, коли працював пресинг “Вольфсбурга”, від загальнокомандного порядку “Шахтаря” мало що залишалося …

Маркос Антоніо несподівано зміг замінити Степаненко

Коли стало зрозуміло, що в матчі не зіграє Тарас Степаненко, вболівальники “Шахтаря” занурилися в зневіру, а деякі запанікували. Дійсно, здавалося малоймовірним, що хтось зможе кваліфіковано замінити основного “опорника” команди. За рішучості, за характером, за здатністю боротися не здаватися і розбивати задуми суперника Тарасу, здавалося, немає рівних.

В результаті, на цю позицію Луїш Каштру поставив Маркоса Антоніо – і дивним чином не прогадав. Так, молодий бразилець за фізичними параметрами (зростання – 166 сантиметрів, вага – кажуть, менше 60 кілограмів) не йде ні в яке порівняння зі Степаненко. Так, протистоять йому півзахисники “Вольфсбурга” Яннік Герхардт і Максиміліан Арнольд – обидва майже на 10 сантиметрів вище за нього. Так, Маркос Антоніо не міг змагатися з опонентами у верховій і силовій боротьбі. Але цього і не треба було. Він розбивав задуми противника в звичному вимірі – на нижньому рівні, де відпрацював майже безпомилково. Ще й гол забив. Чи варто дивуватися, що WhoScored поставив йому найвищий бал з усіх учасників матчу – 8.0?

Здається, Микола Матвієнко – все-таки фланговий захисник

Вважається, що Микола Матвієнко – універсальний захисник, здатний грати в обороні на будь-якій позиції. Але матчі нинішньої європейської кампанії (як і деякі – чемпіонату України) дають сильні підстави для сумнівів. У центральній зоні він недостатньо рішучий і агресивний (в хорошому сенсі цього слова), через що систематично допускає серйозні помилки. Чи йде це від нестачі “фактурності”, від внутрішніх проблем або від комплексу причин – розбиратися тренерам, але проблеми очевидні.

В середині другого тайму Луішу Каштру довелося прибрати з поля Ісмаїлі. Це стало чудовим приводом пересунути на лівий фланг Матвієнко, а в центр оборони помістити замість нього Давида Хочолаву. На лівому фланзі Матвієнко ожив, повеселішав, засовався – наче з нього зняли якийсь “змова”. Так що, може, там йому і місце? Може і так. Але не все однозначно. Матвієнко і в центрі оборони корисний, перш за все – своїм розумінням гри, умінням “прочитати” суперника і зробити перший пас. Після Ракицького ніхто так не “вирізає” конструктивні діагоналі. Матвієнко – дійсно універсал. Але розібратися в собі йому все-таки не завадило б.

“Шахтар” поступився в контактній грі, він виявився розумнішим

Забавно, що, при загальному куди більш позитивному враженні від гри “Шахтаря”, ніж “Вольфсбурга”, за більшістю статистичних позицій господарі виявилися кращими. Особливо переважною виявилася перевага “вовків” при грі головою (21 виграна верхова дуель проти 10 у “Шахтаря”) і по відбором (19 – 10, відповідно). Втім, все це було передбачувано. Фізична міць – одне з очевидних якостей суперника, змагатися з ним в цьому аспекті було б безглуздо. Важливо було перекрити це іншими козирями. “Шахтарю” це вдалося.

Яскравим віддзеркаленням безплідності фізичних зусиль “Вольфсбурга” стала гра центрального нападника Ваут Вергорста, якого особливо боялися. І що ж? Двометровий гігант провів, можливо, найгіршу гру сезону. Так, він виграв 5 єдиноборств на “другому поверсі” – але що з того? Ні в що конструктивне його зусилля так і не вилилися – в тому числі, завдяки контргру донецької команди. Ще один показовий випадок – удари по воротах. Тут перевага “Вольфсбурга” переважна – 17-9. Але у ворота німці потрапили всього 4 рази, а українці – 6. “Вовки”, звичайно, мазали і за своєю ініціативою – але і в результаті того, що, начебто давши супернику свободу наносити удари, “Шахтар” змушував його робити це в незручних ситуаціях. Поступаючись противнику у фізичній потужності, гості відверто перевершили його в русі та креативі – це і стало вирішальним фактором.

“Шахтарю” не вистачає концентрації

Є правило, старе, майже як скрижалі Завіту: клас команди проявляється в тому, як вона проводить останні хвилини перед відпочинком. Виходячи з нього, слід визнати: до цього класом у “Шахтаря” є певні проблеми. Вчора в Вольфсбурзі команда слабо відіграла кінцівку першого тайму, дозволивши супернику атакувати і отримати право на пенальті. Ще гірше завершувався поєдинок – в компенсований після 90-ї хвилини час німці двічі могли зрівняти рахунок, і лише нерозторопність (в першому випадку) і неточність (у другому) не дозволила їм зробити цього.

“Шахтарю” безумовно не вистачає концентрації у вирішальні хвилини. Про нестачу командної волі мова не йде: все ми неодноразово бачили на протязі сезону, як “гірники” не здаються і переломлюють ситуацію, витягуючи складні поєдинки. Мова про інше – про ранній самозаспокоєння. Занадто ранньому для команди, яка претендує на великі перемоги. Як казав Франц Беккенбауер, перемога посміхається тільки після фінального свистка. У “Шахтаря” ж є шкідлива звичка ловити цю усмішку, коли гра ще в розпалі. Такі речі Фортуна прощає далеко не завжди.

Вадим Самойлов, спеціально для “Террикон”