Цей огидний Марадона …

Фінальний матч чемпіонату світу 1990 став справжньою бурею пристрастей, і майже всі вони були зациклені на Дієго Марадоні, капітана і найкращого гравця збірної Аргентини. Не минуло й 30 років, як суддя того матчу, Мексико-уругваєць Едгардо Кодесаль вирішив відкрити завісу над тим, що тоді відбувалося. “Террикон” уважно прочитав його інтерв’ю …
Цей огидний Марадона ...

Едгардо Кодесаль Мендес – з сім’ї футбольних арбітрів. Його батько Хосе Марія – один із суддів, залучених для обслуговування чемпіонату світу 1966. Там він відпрацював на матчі Португалія-Болгарія, досить простому для суддівства (Ейсебіо і його команда рознесли суперника в пух і прах – 3: 0). Син намагався зробити футбольну кар’єру, але врешті-решт зрозумів, що краще зосередитися на іншому, і з 1976 почав непросте життя рефері.

Народжений в Уругваї, він перебирається до Мексики і з 1980 представляє цю країну. Особливих вершин у своїй справі він не досяг, але в пул арбітрів світової першості 1990 включений все-таки був. За які заслуги? Про це буде згодом багато міркувати преса. Зрозуміло, без толку.

На чемпіонаті Кодесаль відпрацював тричі. Спочатку – досить спокійний матч групової стадії Італія – ​​США (1: 0, 2 жовті картки – по одній на команду). Потім – дуже турбулентний чвертьфінал Англія – ​​Камерун (3: 2 в додатковий час, 4 попередження – 3 Камеруну і 2 Англії, 3 пенальті – 1 для Камеруну, 2 для Англії, в тому числі врятував її на останніх хвилинах основного часу і приніс перемогу) . На думку ФІФА, Кодесаль чудово впорався з роботою в чвертьфіналі, утримав під контролем бурхливий розвиток подій протягом 120 хвилин. Саме ця робота і стала підставою для його призначення в фінал.

Це могло б здатися дивним, якби не сукупність обставин. Головний претендент на проведення фіналу, француз Мішель Вотро в півфіналі між Аргентиною і Італією забув вчасно зупинити годинник, через що команди переграли 8 хвилин після першого тайму. Цей ляпсус поховав всі його шанси на участь у вирішальному матчі. Інший претендент, швейцарець Курт Ротлісбергер, був етнічним німцем і не міг судити фінал за участю братів по крові з ФРН. Претендент номер три Жозе Роберто Райт був бразильцем – а значить, мав історичний зуб на іншого фіналіста, Аргентину. Загалом, так виявилося, що кандидатура Кодесаль, що не входив до числа топ-арбітрів, стала основною.

Тепер – пара слів про його майбутньому антагоністів, Дієго Марадоні. Ця людина другий мундіаль поспіль творив чудеса. Він знову витягнув Аргентину в фінал практично тільки на своєму величезному таланті. Ну, хіба що ще Клаудіо Каніджа був часом йому до пари. Ну, і звичайно, доля. “Альбі-Селеста” демонстрували сіру гру, незважаючи на сплески Марадони. Одна з таких спалахів генія дозволила в 1/8 фіналу усунути з турніру красиво грали бразильців. У чвертьфіналі послу болісної 120-хвилинної нервування з югославами Аргентина перемогла по пенальті в ситуації, коли після двох промахів (в тому числі і самого Марадони) здавалося, що все втрачено. Виручив запасний воротар Серхіо Гойкоечеа … У півфіналі з Італією знову дійшла до пенальті – і знову Гойкоечеа зробив потрібні сейви. Коротше, це був не турнір, а мука. Втомився, закривавлена, з вибитими зубами Аргентина доповзла до фіналу з єдиним бажанням – будь-яким способом, праведно або немає, повторити успіх чотирирічної давнини. Інакше – навіщо всі ці жертви?

І вже, звичайно, Марадона була ще до всіх готовий покласти на вівтар цієї перемоги все, що можна і що не можна.

В інтерв’ю уругвайському медіа-ресурсу Tirando Paredes суддя Кодесаль свідчить: “Я міг видалити Марадону ще до початку матчу. Під час виконання німецького гімну він вивергав самі образливі лайки. Це було огидно”. Дієго все розумів правильно. Він намагався завести німців, підозрюючи, що в чистій грі вони напевно переграють Аргентину – команда Маттеуса, Бреме, Феллера, Клінсманна перебувала в чудовому стані.

Це була явна провокація і на адресу арбітра. По крайней мере, так її зрозумів Кодесаль. Якби він видалив Марадону ще до стартового свистка, звинувачення в упередженості звучали б куди голосніше і переконливіше. “Я вчасно зрозумів це і впорався зі своїми емоціями”, – згадує Кодесаль.

Гра вийшла нервовою, невидовищній, але повної боротьби, градус якої підвищувався з кожної зіграної хвилиною. Аргентина вкрай рідко загрожувала німецьким воріт. Німеччина створювала мало моментів, але майже постійно тиснула. В аргентинській штрафний регулярно виникали “пожежі”. Двічі німці вимагали призначення пенальті – їх гравці падали після зіткнення з противниками. Але Кодесаль вимагав продовження гри. “Це були нещасні випадки. Я не побачив в них злого наміру з боку аргентинців. В одному випадку нога Гойкоечеі, в іншому – Кальдерона знайшла ногу супротивника в боротьбі”, – згадує тепер колишній суддя.

На 65-й хвилині аргентинський захисник Педро Монцон зробив дикою по жорстокості підкат проти Юргена Клінсманна, після якого німець покотився по траві з 15-сантиметровою раною на гомілки. Треба відзначити, що перед стадією плей-офф арбітри були проінструктовані на предмет посилення боротьби з жорстокістю на полі і отримали карт-бланш на прямі червоні картки. Що і зробив Кодесаль в даному випадку. Тут же до нього підскочив Марадона і … “Він назвав мене злодієм і сказав, що я перебуваю на утриманні у ФІФА”, – знизує плечима Кодесаль в розмові з Tirando Paredes.

А на 85-й хвилині сталося те, що вирішило долю титулу. Руді Феллер рвонувся в штрафну, де дуже грамотно знайшов ногу Нестора Сенсіні. Багатьом це порушення не показалося безперечним – але чи міг арбітр втретє позбавити німців пенальті? До того ж, він упевнений, що фол там точно був: “Порушення Сенсіні безперечно. Він пішов на Феллера анатомічно найскладнішим чином, що робило зіткнення неминучим. Подивіться на положення тіл під час цього контакту – там все очевидно”.

Це призвело ще до кількох змістовним діалогам з Марадоною. Кодесаль згадує їх не без здригання: “Він іноді творив на полі дивовижні речі. Як гравець, він великий. Він віддавав усього себе футболу. Я сам бачив, як його кісточка після зіткнення здулася, немов футбольний м’яч. Але як людина, він вкрай неприємний . Один з найгірших, яких я зустрічав у своєму житті “.

Кодесаль довелося витримати ще один шалений натиск аргентинців – після того, як на 87-й хвилині він видалив ще одного гравця цієї команди Густаво Дезотті. Але що залишалося робити арбітра? Дезотті застосував проти Юргена Коллера прийом з арсеналу професійного рестлінга. Хоча, звичайно, і Коллер був хороший – схопив м’яч і не хотів віддавати, прагнучи потягнути час.

Потім були сльози Марадони після фінального свистка – і потік публікацій в пресі, натякали на упереджене суддівство Кодесаль або прямо звинувачували його в цьому. Незабаром після чемпіонату світу він завершив кар’єру арбітра у віці 39 років. Це визнали доказом його провини …

“Мені боляче бачити, що до сих пір до мене продовжують відчувати ненависть через те фіналу. Навіть зараз я отримую від аргентинців повідомлення з прокльонами. Декому дуже кортить моїм дітям і онукам смерті від коронавируса – щоб я страждав по-справжньому. Я люблю людей , але, на жаль, є серед них і такі “, – говорить бідний мексиканець (уругваєць).

Така ціна неупередженості арбітра. Або упередженості – кожен все одно бачить цю історію по-своєму, і ніякі нові слова вже не зможуть змінити відносини.