Від Мудрика до Зубова: 10 наймолодших дебютантів в історії Шахтаря

Нещодавно Анатолій Трубін оновив список 10 гравців “Шахтаря”, котрі дебютували в самому юному віці. “Террикон” освіжає цей рейтинг, вершина якого залишається незмінною вже 16 років …

10. Михайло Мудрик (2018) – 17 років і 299 днів

Вінгер “Шахтаря” з воістину бразильської технікою дебютував в кубковому матчі з “Олімпіком” 31 жовтня 2018. Це була стадія 1/8 фіналу, “Шахтар” щойно забив 2 голи поспіль, вів 2: 1 – здавалося, все під контролем. На 69-й хвилині Мудрик замінив Жуніора Мораеса. А через 13 хвилин Олексій Гай забив у ворота свого колишнього клубу. На Мудрика звернулися погляди всієї команди – тепер, по ідеї, забивати мав він. Але не довелося. Вже через хвилину Олег Данченко знову вивів “Шахтар” вперед. На тому команди і порішили в той вечір.

9. Анатолій Трубін (2019) – 17 років і 298 днів

26 травня 2019 “Шахтар” грав передостанній матч чемпіонату України вже в ранзі володаря титулу. Можна було експериментувати, що і зробив Луши Каштру. Крім іншого, він з перших хвилин поставив на ворота юного Трубіна. Матч вийшов повним усіляких чудес, серед яких виділявся хет-трик Дентіньо. Трубін фактично не мав роботи – ну, хіба що маріупольці один раз потрапили в штангу його воріт. Щадним вийшов дебют, а в загальному – “Шахтар” виграв 4: 0.

8. Станіслав Микицей (2007) – 17 років і 283 дні

Свого часу Микицей вважався одним з головних талантів свого покоління. Але в “Шахтарі” йому дали зіграти лише раз. Це був відверто експериментальний матч – в чемпіонаті 2006/07 все вже було вирішено, “Шахтар” не міг наздогнати “Динамо”, і 17 липня 2007 в останньому турі у виїзній грі з запорізьким “Металургом” Мірча Луческу випустив цілу юрбу резервістів. Одним з них був Микицей. “Шахтар” благополучно програв 0: 2, молодь отримала безцінний досвід. Так і закінчився той сезон.

7. Сергій Дранов (1995) – 17 років і 273 дні

Дранов прийшов в “Шахтар” як висхідна зірка, в статусі бронзового призера юніорського чемпіонату Європи. Цей яскравий форвард севастопольського походження був запрошений в донецьку команду, і вже незабаром, 1 червня 1995 дебютував в домашньому матчі з “Кривбасом”. Трибуни стадіону “Шахтар” тепло вітали новачка, а незабаром вже майже закохалися в нього – Дранов почав забивати досить швидко. У наступному році його навіть намагалася купити “Фіорентина”, що на ті часи звучало просто космічно. Але молоду зірку не віддали, а ще через рік він отримав травму, перекресливши всю його кар’єру.

6. Олексій Гай (2000) – 17 років і 267 днів

Запорізький вихованець Олексій Гай був узятий “Шахтарем” влітку 2000 – і вже незабаром вийшов на поле. 30 червня 2000 року в безпроблемне матчі чемпіонату України з алчевською “Сталлю” на полі суперника його випустили в другому таймі, щоб відчути смак перемоги з новим клубом. Він відчув – “Шахтар” виграв 5: 2. Згодом Гай в складі став помітною фігурою, але після початку “бразильської ери” змушений був піти в тінь, а потім – і в інші клуби.

5. Гіоргі Арабидзе (2015) – 17 років і 237 днів

У себе в Грузії Арабидзе починав феноменально – дебютував за тбіліський “Локомотив” в 15-річному віці, за півтора року зіграв 33 матчі і забив 21 гол. Скаути “Шахтаря”, побачивши його, зрозуміли: треба брати. Взяли. І незабаром спробували в справі, випустивши з початку кубкового чвертьфінального матчу з “Тернополем” в ситуації, коли завдяки виїзній перемозі 5: 0 за загальний результат можна було не хвилюватися. На жаль, продовження майже не вийшло. В активі Арабидзе – всього 3 матчі за “Шахтар”. Зараз він намагається пробитися в турецькому “Аданаспор”.

4. Дмитро Чигринський (2004) – 17 років і 225 днів

У ті дні Мірча Луческу освоювався в новому клубі і промацував всіх, кого тільки можна. Прощупав і Чигринського. В останньому, нічого вже не вирішував поєдинку чемпіонату України, де титул знову поплив до “Динамо”, він випустив молодого фактурного захисника на 67-й хвилині, прибравши з поля Адріана Пуканича. З Пуканич у Луческу відносини, в результаті, так і не склалися. З Чигринським – зовсім інша справа!

3. Дмитро Молдован (2004) – 17 років і 212 днів

Це прізвище зараз навіть з скрупульозних уболівальників команди мало хто згадає. Тим часом, в 2004 на цього вихованця костянтинівського футболу покладалися певні надії. Він дебютував в “Шахтарі” 29 жовтня 2000 року в матчі Вищої ліги проти “Кривбасу”. Участь в грі було формальним – Дмитро вийшов на 87-й хвилині замість Олексія Бєліка. Кар’єри в гірницькому клубі у нього не вийшло – вже в 2005 його віддали в оренду запорізькому “Металургу”, і більше донецька аудиторія його не бачила.

2. Олександр Воскобойник (1993) – 17 років і 194 дні

До складу “Шахтаря” Воскобойник потрапив 16-річним – в складному 1992-му, коли було потрібно термінове омолодження і пошук нових талантів йшов просто відчайдушно. Уродженець селища Родинське Донецької області, він потрапив у футбольну школу клубу і здавався там великим талантом. Втім, дебюту йому довелося чекати більше року. Перше його поява в футболці “Шахтаря” датується 15 жовтня 1993 домашнім матчем із запорізьким “Металургом”. В середині 90-х Воскобойник періодично радував уболівальників проблисками свого своєрідного таланту – в його активі 11 голів в 87 матчах за “Шахтар”.

1. Геннадій Зубов (1994) – 17 років і 49 днів

Ось він, наймолодший з усіх дебютантів “Шахтаря”! 16-річний малюк і здоровань був помічений в рідній Алчевської “Сталі”. Потрапивши в досить сувору обстановку тодішнього “Шахтаря”, він не розгубився, швидко утвердився і виріс в легенду клубу. Перехід в “Шахтар” відбувся в жовтні 1994, незабаром після того, як Зубов відзначив своє 17-річчя. І дебютував Геннадій вже 8 листопада. І як дебютував – в матчі проти “Динамо”! Кияни відзначилися симетрично – у них теж в той день був легендарний дебютант, сам Андрій Шевченко. Такий ось вийшов матч …

Вадим Самойлов, спеціально для “Террикон”